Shutterstock-felvétel
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a magas vérnyomás magától rendeződik. Nos, az igazság az, hogy megfelelő kezelés és életmódbeli változtatások nélkül az értékek rendszerint idővel tovább romlanak. Még ha szed is a beteg gyógyszert magas vérnyomás ellen, bizonyos szabályok bevezetése akkor is létfontosságú. Elsősorban a táplálkozást kell módosítani és többet kell mozogni.
Szem előtt kell tartani, hogy minél magasabb a vérnyomás, a szív annál nehezebben dolgozik, mert nagy teher nehezedik rá, s közben pedig az erek, amelyek kezdetben még rugalmasak és ellenállnak a nyomásnak, sérülnek, pontosabban az ér belső falát takaró hámszövet. Könnyebben rakódik le rajta a koleszterin, majd később a mészsó, és nagyobb az eret elzáró vérrög képződésének esélye is. Hogy csak a legsúlyosabb szövődményt említsük: infarktus, agyi érkatasztrófa, az alsó végtagok ereinek elzáródása...
Egymilliárd felnőtt...
A magas vérnyomás, más szóval hipertónia világviszonylatban nagyon elterjedt betegség. Több mint egymilliárd felnőttet érint. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha legalább két méréskor a szisztolés érték magasabb, mint 140 mm/Hg, a diasztolés pedig magasabb, mint 90 mm/Hg. Három típusát különböztetjük meg:
Elsődleges: ebben az esetben a magas vérnyomás nem más betegség következménye, az esetek többségében erről van szó.
Másodlagos: a magas vérnyomás más betegség következménye.
Fehér köpeny szindróma: az orvosi ellenőrzés kiváltotta stresszre vagy félelemre adott reakcióként alakul ki.
Kit fenyeget a veszély?
A régi szokások megváltoztatása
Az étrend módosítása a magas vérnyomás kezelésének az alapja. Csökkentse a konyhasó fogyasztását, s vegye figyelembe, hogy a legtöbb élelmiszer is tartalmaz sót. A hagyományos konyhasó 40 százalékát nátrium teszi ki, ami megemelheti a vérnyomást. Hasznos, ha a hagyományos konyhasót csökkentett nátriumtartalmú sóval helyettesíti, amiben viszont több a kálium és a jód. A maximális napi adag az ilyen sóból az 5 g, a hagyományos sóból 2-3 g. Főzéskor vagy sütéskor ne sózza az ételt, hanem csak közvetlenül a fogyasztás előtt. Az ételeket sómentes friss gyógynövényekkel és fűszerekkel ízesítse.
A túl nagy és sokáig tartó stressz ártalmas, így a magas vérnyomásban szenvedő beteg állapotát is rontja.
Korlátozza a zsíros és zsírban sült ételek fogyasztását, kerülje a gyorséttermi ételeket, a burgonyapelyhet, a zsírban sült krumplit, a füstölt húst, az ízesítőket, mint például a ketchupot, a mustárt, a szójamártást, a sós fűszereket, a félkészárut és instant ételeket. Csökkentse a zsírfogyasztást, az állati eredetűt növényi eredetűvel helyettesítse, s ne igyon magas nátriumtartalmú ásványvizet. Egyen minél több zöldséget és gyümölcsöt, de nem tartósított formában, hanem nyersen, hetente legalább kétszer kerüljön hal a tányérra (pisztráng, ponty, lazac, makréla). A zsíros hús helyett a soványat válassza, s ne zsírban süsse, hanem inkább párolja meg.
A magas vérnyomásban szenvedőknek az alkoholfogyasztást is korlátozniuk kell: nőknek naponta legfeljebb 20 g (1-2 dl bor vagy egy kis sör), férfiaknak naponta 30 g tiszta szesz (2-3 dl bor vagy egy 12 fokos sör) ajánlott.
A mozgás elengedhetetlen
A rendszeresen mozgás – a heti 3-4-szeri futás, kerékpározás, úszás és más sport – pozitívan hat a magas vérnyomásra, mert csökkenti a testsúlyt és lassítja a szív frekvenciáját. A túl nagy és sokáig tartó stressz ártalmas, így a magas vérnyomásban szenvedő beteg állapotát is rontja. Ilyenkor a szervezet adrenalint termel, aminek hatására felgyorsul a szívverés, az erek összeszűkülnek és megemelkedik a vérnyomás. Természetesen a dohányzás abbahagyása nélkül nem várhatjuk a magas vérnyomás csökkenését. Nagyon fontos, hogy a beteg rendszeresen mérje a vérnyomását, és az eredményekről tájékoztassa kezelőorvosát.
(Az Egészséges Szív Szövetségének ajánlásai alapján feldolgozta: kovács)
Egészséges táplálkozással csökken a vérnyomás