Tt. 154/1994. Törvény AZ ANYAKÖNYVEKRŐL célja az anyakönyvvezetés és a természetes személyek, valamint az közhatalmi szervek vele kapcsolatos jogainak és kötelességeinek törvényi szabályozása.
Elérhetőség
Anyakönyvvezető: Mgr. Sallai Timea
Telefon: 0918 240 670
E-mail: obecvh@gmail.com
(1) Az anyakönyv állami nyilvántartás azon természetes személyek személyi állapotáról, akik megszülettek, házasságot kötöttek vagy elhaláloztak a Szlovák Köztársaság területén, és a Szlovák Köztársaság azon állampolgárairól, akik külföldön születtek meg, kötöttek házasságot vagy haláloztak el.
(2) Az anyakönyvbe a születésről, a házasságkötésről és az elhalálozásról szóló adatokat írják be, valamint más, az érintett személy állapotával kapcsolatos tényadatokat, melyek meghatározóak személyi állapotára vonatkozóan, főként az örökbefogadással, a szülő kilétének megállapításával és a házasság felbontásával kapcsolatos adatokat (a továbbiakban csak „anyakönyvi események”), amennyiben a jelen törvényről ezekről másként nem rendelkezik (21. § és 23.§ 6. bek.). A bejegyzés tárgya olyan anyakönyvi esemény, amely a Szlovák Köztársaság területén vagy külföldön következett be, amennyiben a Szlovák Köztársaság állampolgárát érintette.1)
(3) Az anyakönyvet a születési anyakönyv, a házasságkötési anyakönyv és a halotti anyakönyv alkotja. A születési anyakönyvet és a halotti anyakönyvet minden község külön és önállóan vezeti; a házasságkötések könyvét az anyakönyvi hivatal illetékességi területén közösen.
Ügyfélfogadási órák:
Ügyfélfogadás |
Tól |
Ig |
Hétfő |
09:00 |
12:00 |
Kedd |
09:00 |
12:00 |
Szerda |
09:00 |
12:00 |
Csütörtök |
09:00 |
12:00 |
Péntek |
nincs ügyfél fogadás |
-- |
A nagygéresi anyakönyvi körzet a következő falvakat foglalja magában: Kisgéres, Nagygéres, Őrös.
Az ezen önkormányzatok területén előforduló anyakönyvi eseményeket a Nagygéresi anyakönyvi hivatal dolgozza fel és rögzíti.
- Újszülött anyakönyvezése - születési anyakönyvi kivonat kiállítása gyermek születésekor- Házasságkötési kérelem, házasságkötés - házassági anyakönyvi kivonat kiadása- Állampolgárok halálának kezelése - halotti anyakönyvi kivonat kiállítása, temetési segély igénylése- utólagos bejegyzések az adatok változása vagy kiegészítése hivatalos jegyzékek alapján, melyet bíróságok vagy egyéb hivatalok adtak ki,- kivonatok az anyakönyvből és egyéb igazolások az anyakönyvbe beírt adatokról
Születési anyakönyvi kivonat:
A házasságból született újszülött iratainak feldolgozásához be kell nyújtani:
- mindkét szülő érvényes személyi igazolványát,
- házassági anyakönyvi kivonat
Az apaság megállapítása:
Ha a szülők nem házasok, beleegyező nyilatkozattal állapíthatják meg a apaságot a gyermek születése előtt vagy után. Mindkét felnőtt szülő jelenléte szükséges.
Születési anyakönyvi kivonat első kiadása: ingyenes
Házassági anyakönyvi kivonat:
Egyházi házasságkötés
Az egyházi szertartásként kötött házasság megkötésére irányuló kérelmet a házasságkötés helye szerinti egyház vagy vallási intézmény székhelye szerinti anyakönyvi hivatalhoz kell benyújtani. A házasságkötés helye szerinti egyház hatósága a házasságkötési jegyzőkönyvet három munkanapon belül köteles eljuttatni az anyakönyvi hivatalhoz, amely bejegyzést tesz a házassági anyakönyvbe és kiállítja a házassági anyakönyvi kivonatot.
A házassági kérelmet a Nagygéresi anyakönyvi hivatalban lehet átvenni.
- A kérvénnyel szükséges benyújtani:
nem házasok: érvényes személyi igazolványok
születési anyakönyvi kivonatokat
elvált: saját születési anyakönyvi kivonat
érvényes személyi igazolványok
korábbi házasság felbontásáról szóló jogerős bírósági határozat
özvegyek: saját születési anyakönyvi kivonat, érvényes személyi igazolványt, halotti anyakönyvi kivonatot
házastárs, vagy a házastárs holttá nyilvánításáról szóló jogerős határozat
kiskorúak: /16-18 éves korig érvényes bírósági határozatot is benyújtani a házasságkötés engedélyezéséről
Szlovák állampolgárok a fenti dokumentumokat a házasságkötés előtt legalább 7 nappal be kell, hogy nyújtsák az illetékes anyakönyvi hivatalnak.
- az előző esethez hasonlóan a házastársak minden adatot benyújtanak az egyikük állandó lakóhelye szerinti anyakönyvi hivatalnak. Ez az anyakönyvi hivatal ellenőrzi az adatokat és kiadja a házassági engedélyt - ez az ún. házassági delegáció,
Külföldi állampolgár benyújtja:
érvényes úti okmány,
születési anyakönyvi kivonatot,
ha van érvényes válási ítéletet,
ha a házastárs halotti anyakönyvi kivonatát, ha özvegy,
a családi állapotáról szóló igazolást,
lakcím igazolás,
A dokumentumokat hivatalosan le kell fordítani szlovák nyelvre / kivéve a cseh nyelvű dokumentumokat/
A Szlovák Köztársaság állampolgára az "a" pontban felsorolt összes dokumentumot benyújtja.
Ha a nemzetközi szerződés magasabb szintű okmányellenőrzést ír elő, minden dokumentumnak rendelkeznie kell megfelelő hitelesítéssel /Apostille, szuperlegalizálás/. Minden dokumentumot bírósági fordítónak kell lefordítania szlovák nyelvre a Szlovák Köztársaság területén. / kivéve a cseh iratokat /. Ha a vőlegény – külföldi nem beszél szlovákul, a házasságkötéskor tolmácsra van szükség.
Az említett dokumentumok nem lehetnek 6 hónapnál régebbiek
Ha a Szlovák Köztársaság területén külföldi állampolgárral készül házasságot kötni, javasoljuk az anyakönyvi hivatallal való folyamatos együttműködést.
Külföldi házasságkötés esetén 66 eurós adminisztrációs díjat kell fizetni
A fent említett dokumentumokat a jegyespárnak legalább 14 nappal a házasságkötés előtt be kell nyújtania az illetékes anyakönyvi hivatalhoz.
A Szlovák Köztársaság állampolgára, aki külföldön kíván házasságot kötni, az állandó lakóhelye vagy utolsó állandó lakhelye szerinti anyakönyvi hivatalhoz fordulhat közelebbi információkért.
Polgári házasságkötés a Nagygéresi anyakönyvi hivatalban a következő időpontokban lehetséges:
Csütörtök: 10:00-15:30
szombat 10:00-17:00
A meghatározott napokon kívül kötött házasságok esetén 20 eurós adminisztrációs díjat kell fizetni a T.t. 145/1995 törvénye alapján.
A házasságkötési szertartások lebonyolításának helyszíne a Nagygéresi Anyakönyvi Hivatal épületében / 1. emelet/ - található, kijelölt házasságkötő szobában.
Házassági anyakönyvi kivonat első kiadása: ingyenes.
Halotti anyakönyv:
Az állampolgár halálát be kell jelenteni annak az anyakönyvi hivatalnak, amelynek körzetében az állampolgár meghalt.
Az anyakönyvi hivatal halotti anyakönyvi kivonatot és temetési segély iránti kérelmet állít ki.
A dokumentumok feldolgozásához be kell nyújtani az anyakönyvi hivatalnak:
Az elhunyt személyi igazolványát
Az elhunyt kivizsgálásáról szóló dokumentumot - 4 példányban, melyből 2 eredeti
A temetést intéző személy, hozzátartozó személyi igazolványát
Az anyakönyvi hivatal halotti anyakönyvi kivonatot és temetési segély iránti kérelmet állít ki.
Halotti anyakönyvi kivonat első kiadása: ingyenes
Bejegyzések a speciális nyilvántartásba:
/ ha a születés, házasságkötés, halálozás külföldön történt - külföldön történt anyakönyvi események/
A Szlovák Köztársaság állampolgárainak külföldön történt anyakönyvi eseményeit / születését, házasságát, halálozását / a speciális anyakönyv rögzíti.
A Speciális Anyakönyvi Hivatal Pozsonyi Belügyminisztériumban helyezkedik el.
A különleges anyakönyvi bejegyzések a kérelmező állandó lakóhelye szerinti anyakönyvi hivatalokon keresztül történnek.
Speciális anyakönyv
(1) A Szlovák Köztársaság állampolgárainak megszületését, házasságkötését és elhalálozását, ha az
(2) Az 1. bekezdés szerinti anyakönyvezésre írásos kérvény alapján kerül sor; a kérvényhez mellékelni kell a 4. bekezdésben foglalt okiratokat, amelyek a speciális anyakönyvbe történő bejegyzéshez szükségesek.
(3) A 2. bekezdés szerinti kérvény
(4) Az anyakönyvi bejegyzésre a külföldi állam által kiállított születési, házassági vagy halotti anyakönyvi kivonat, a Szlovák Köztársaság állampolgárságát bizonyító okirat, a külképviseleti hatóság vagy anyakönyvi hivatal által a születésről, a házasságkötésről vagy elhalálozásról készített bejegyzés alapján kerül sor, vagy más közokirat, illetve egyéb, az anyakönyvi eseményt bizonyító dokumentum alapján. E módszerekkel nem lehet helyettesíteni a holttá nyilvánítást kimondó jogerős bírósági döntést.
(5) A speciális anyakönyvi bejegyzést legkésőbb három hónappal azután a nap után ejtik meg, amikor a kérvényt a hivatalnak kézbesítik. Indokolt esetekben ez a határidő legfeljebb további három hónappal meghosszabbítható. A határidő meghosszabbításáról és annak okairól a bejegyzés kérvényezőjét írásban köteles értesíteni a speciális anyakönyv vezetője.
(6) Nem jegyzik be a speciális anyakönyvbe az 1949. december 31-e előtt bekövetkezett anyakönyvi eseményeket, ha azok anyakönyvi bejegyzésre kerültek a Szlovák Köztársaságban vagy a Cseh Köztársaságban az akkor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint.
(7) Ha külön törvény olyan kötelességet ír elő, hogy igazolni kell a megszületést, a házasságkötést vagy elhalálozást az 1. bekezdés szerinti hatósági okirattal, ezeket a tényeket bizonyítani a speciális anyakönyvi kivonattal kell.
(8) Az 1992. december 31-ét követően a Cseh Köztársaság területén bekövetkezett, a Szlovák Köztársaság állampolgárára vonatkozó anyakönyvi eseményekről készült okiratok a Szlovák Köztársaságban elismert közhiteles közokiratok. A bennük feltüntetett anyakönyvi eseményekről nem kell a speciális anyakönyvben bejegyzést eszközölni. Ha azonban a Szlovák Köztársaság állampolgára kimondottan kéri, a szerv, mely a speciális anyakönyvet vezeti, köteles a kérésének eleget tenni.
(9) A speciális anyakönyvet a minisztérium vezeti.