A 112-es segélyhívó számon a mentők, a tűzoltók és a rendőrség segítségét kérhetik a bajba jutottak. Az egész Európában egységes segélyhívó szám mellett azonban egy ideig továbbra is él a 155-ös (mentők) és a 150-ös (tűzoltók) szám, a rendőrség 158-as hívószáma azonban már a 112-eshez van becsatornázva. Aki tehát segítségért fordul bármelyik szervhez, annak a hívását azonnal eljuttatják az összes szervezethez, így nem kell arra várni, hogy továbbkapcsolják a hívást. A112-es számon öt másodpercen belül az operátorral beszélhet a hívó fél, a miskolci és a szombathelyi hívásfogadó központban pedig tizenegy nyelven tudnak beszélni az ügyféllel, ráadásul angolul, franciául és németül tudó operátor mindig van a központban. E mellett a környező országokban beszélt nyelveken is tudják fogadni a bejelentéseket. Ha pedig valaki külföldi mobilszámról telefonál, a rendszer automatikusan az ország nyelvét beszélő operátorhoz kapcsolja.
Pontosan küldik a segítséget
Bár a központok vidéken működnek, nem jelent problémát, ha valaki a főváros vagy egy harmadik város területéről kér segítséget. A mobiltelefon cellainformációi alapján ugyanis egyből beazonosítják a tartózkodási helyét, és a legközelebbi rendőrségről, mentő- vagy tűzoltóállomásról küldik az autót. Vonalas hívás esetén szintén megtörténik a tartózkodási hely beazonosítása, ahova a hívó a segítséget kéri. A kiküldött járművek mozgását másodpercre pontosan tudják követni a központok, amelyek térképen is látják az autók haladását.
A két hívásfogadó központ párhuzamosan működik, műszaki hiba esetén bármelyik képes lefedni az ország egész területét. A központokban 760-an dolgoznak – mondta a segélyhívók működését ismertető sajtótájékoztatón Göndör László, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség projektvezetője. A május végi rendszerbe állás óta 2,5 millió hívást fogadtak, de a bejelentések 70 százaléka úgynevezett fals hívás. Ez sajnos Európában mindenütt probléma, talán Finnországban a legjobb a helyzet ebből a szempontból. A kifejezetten rosszindulatú, szándékosan megtévesztő hívás szabálysértésnek minősül, és pénzbírsággal jár.
Milyen esetekben hívhatja a 112-t?
Emberi életet vagy a környezetet veszélyeztető helyzetben, például
- tűzesetnél,
- balesetnél,
- bűncselekménynél,
- természeti katasztrófánál.
Ne a 112-t hívja,
- ha csak információra van szüksége (például hol van ügyeletes kórház éjszaka),
- ha kisebb műszaki meghibásodás történik a környezetében (például csőrepedés),
- vagy ha szemmel láthatóan nincs vészhelyzet, és nem igényel sürgős beavatkozást az eset.
Érdemes tudni, hogy a 112-es szám SIM-kártya nélküli mobiltelefonról is hívható!